Angielskie śniadanie to tradycyjny posiłek serwowany na ciepło nie tylko na Wyspach Brytyjskich. Obecnie podawany jest na całym świecie, głównie w hotelach i pensjonatach.
Typowe angielskie śniadanie jest różnorodne i bardzo sycące. Składa się z prostych i łatwych do przygotowania potraw. Jedna porcja takiego śniadania jest tak duża, że mogłaby stanowić dwa lub trzy główne posiłki, dlatego potrafi zapewnić odpowiednią ilość energii na cały dzień.
Skąd Brytyjczycy wzięli pomysł na taki posiłek?
Dawniej, gdy ludzie pracowali głównie fizycznie obfite śniadanie miało dostarczyć im energii aż do pory obiadu. Angielscy robotnicy, którzy w czasach kryzysu nie byli w stanie pozwolić sobie na jedzenie trzech posiłków, dbali o to, aby ich śniadanie było jak najbardziej obfite. Niecałe sto lat temu ponad połowa wyspiarzy spożywała tak obfite śniadanie codziennie. Obecnie tradycyjne angielskie śniadanie jada się znacznie rzadziej, głównie w weekendy.
Podobno Anglicy twierdzą, że takie śniadanie jest idealne na kaca. Być może dlatego serwowane jest przez większość pubów przez cały dzień :)
Jedno jest pewne - typowe angielskie śniadanie to bardzo sycący, treściwy i pełnowartościowy posiłek, który składa się z wielu różnorodnych składników, z których każdy z nich mógłby stanowić samodzielny niewielki posiłek.
Typowe angielskie śniadanie to pełnowartościowy posiłek, który składa się z wielu różnorodnych składników, z których każdy z nich mógłby stanowić samodzielny niewielki posiłek.
W angielskim śniadaniu dominują białka i tłuszcze, węglowodany są dodatkiem i występują jedynie w postaci tostów.
Co zawiera tradycyjne angielskie śniadanie?
Angielskie śniadanie nie należy do posiłków lekkich i praktycznie wszystkie jego składniki są smażone. Nieformalna nazwa angielskiego śniadania to fry-up, czyli właśnie smażone jedzenie. Popularnym dodatkiem do angielskiego śniadania jest szklanka herbaty lub świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego. Często podaje się również bawarkę, czyli herbatę z dodatkiem mleka.
Jak przygotować angielskie śniadanie we własnym domu?
Na patelni rozgrzej masło, gdy się rozpuści podsmaż kiełbaski, następnie zmniejsz ogień i smaż przez kolejne 2-3 minuty obracając od czasu do czasu. Kiełbaski powinny mieć złocistobrązowy kolor. Przed dodaniem kolejnych składników ponownie zwiększ moc palnika. Kiełbaski zsuń na brzeg patelni lub - jeśli nie masz miejsca na patelni - przełóż je na talerz.
Na rozgrzaną patelnię połóż plastry boczku, podsmaż przez kilka minut z obu stron aż tłuszcz się wytopi. Usmażony boczek zsuń na brzeg patelni lub zdejmij i przełóż go do usmażonych kiełbasek.
Na patelnię wbij jajka, smaż je aż białko się zetnie a żółtko pozostanie lekko płynne. Obok jajek podsmaż plastry pomidora i/lub połówki małych pieczarek. Grzyby i pomidory wystarczy podsmażyć prze 1-2 minuty. Staraj się nie ruszać grzybów na patelni więcej niż to konieczne do ich obrócenia. W przeciwnym razie mogą puścić sok, co może sprawić, że po usmażeniu będą rozmoczone i mniej apetyczne. Pomidorów również nie obracaj, wystarczy je tylko delikatnie obrócić i lekko posolić.
Fasolkę w sosie pomidorowym zagrzej w osobnym garnuszku. Kaszankę (black pudding) pokrój w ok 1 cm plastry. Usuń skórkę i smaż przez 1 – 2 minuty z każdej strony, aż będą lekko chrupkie. Boczek i kiełbaski przed podaniem podgrzej na patelni (jeśli wcześniej zostały przełożone na talerz).
Na talerzu ułóż boczek, kiełbaski, jajka sadzone, pomidory, pieczarki i pogrzaną fasolkę.
Do takiego śniadania idealnie pasuje podsmażony chlebek lub pieczywo tostowe. Najlepiej podsmażyć go na osobnej patelni, w trakcie przygotowywania pozostałych składników.
Jak to zrobić? Podgrzej patelnię, dodaj odrobinę masła lub oleju i podsmaż chlebek 2-3 minuty z każdej strony, aż osiągnie złocisty kolor i zrobi się chrupiący.
Jeśli w czasie smażenia patelnia staje się sucha, dodaj odrobinę oleju lub masła.
Nie zapomnij dodać keczupu do kiełbasek lub ulubionego sosu. Smacznego!
Dodaj komentarz