Czy ten znany i lubiany przez dużych i małych smakoszy sos może być zdrowy? Ależ oczywiście, jeśli przygotujemy go samodzielnie, bez szkodliwych sztucznych aromatów, barwnikow i konserwantów. Co więcej, różnego rodzaju sosów pomidorowych powinniśmy jeść jak najwięcej ponieważ w ich skoncentrowanej formie znajduje się dużo więcej cennego likopenu niż w surowych pomidorach.
Osób: 10
Czas: Powyżej 1h
Poziom trudności: Średnie
Wegetariańskie
Na rozgrzany olej, do sporego garnka wrzucamy pokrojoną w kostkę cebulę i cząstki pomidorów. Po zagotowaniu zmniejszamy gaz i gotujemy przez 5-10 minut.
Powstałą masę można zblendować, jeśli nie przeszkadzają nam skórki pomidorów lub przetrzeć przez sito.
Rozdrobnione pomidory przelewamy z powrotem do garnka i dusimy, aż masa zagęści się i odparowując sok, około 30-40 minut.
W czasie gdy pomidory duszą się, w osobnym garnku zagotowujemy ocet z przyprawami i odstawiamy do ostygnięcia pod przykrywką. Gdy ostygnie przecedzamy płyn przez gęste sito i odstawiamy. Wykorzystamy go później.
Gdy pomidorowa pulpa jest na tyle gęsta, że zaczyna przywierać do dna garnka, łączymy ją z aromatycznym octem, który utrwali i nada sosowi pomidorowemu właściwy smak ketchupu. Jeśli masa jest zbyt gęsta należy dodać odrobinę wody. Jeśli jest zbyt lejąca można ją odparować.
Sos najlepiej smakuje na zimno, jako dodatek do mięsa, wędlin, serów, jajek i kanapek, ale przede wszystkim dań z grilla. Z 300 g pomidorów otrzymamy 100 g ketchupu.
Dodaj komentarz