Podstawą zdrowej diety psa powinny być produkty pochodzenia zwierzęcego, najlepiej podawane w postaci pełnoporcjowej karmy, odpowiednio dobranej pod względem wielkości (wagi) psa oraz ewentualnych specyficznych potrzeb żywieniowych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby od czasu do czasu urozmaicić jadłospis pupila o owoce. Zawarte w nich antyoksydanty, flawonoidy i witaminy neutralizują wolne rodniki, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu nowotworów, łagodzą stany zapalne i wzmacniają odporność. Dostarczają także cennego błonnika, który wspomaga perystaltykę jelit i zapobiega problemom trawiennym. Niestety nie każdy owoc będzie odpowiedni, a spożycie niektórych z nich może być wręcz szkodliwe.
Jakie owoce może jeść pies, a których należy bezwzględnie unikać?
Oto lista owoców, które bez obaw możesz podawać twojemu pupilowi:
Jabłka
Są bogate w witaminy A, C, K, Pełne błonnika, flawonoidów i przeciwutleniaczy. By jabłko było w pełni bezpieczne dla psa należy je wcześniej odpowiednio przygotować.
Z jabłka należy usunąć gniazdo, w którym znajdują się szkodliwe pestki. Zawarta w nich amigdalina w wyniku rozpadu uwalnia cyjanowodór, który może spowodować poważne zatrucie.
Gruszki
To znakomite źródło witamin A, E, C oraz z grupy B, a także kwasu foliowego, miedzi czy potasu oraz innych cennych składników. Mogą być doskonałą nagrodą i smaczkiem psa.
Pamiętaj tylko, aby (tak jak w przypadku jabłek) nie podawać psu ogryzków ani pestek. Gruszki można także podawać psu z wrażliwym żołądkiem. W przeciwieństwie do jabłek mają one niską kwasowość, dlatego istnieje mniejsze ryzyko wywołania biegunek.
Banany
Słodkie i pełne witamin banany z pewnością przypadną do gustu Twojemu psu. Są bogate w witaminę C, magnez, potas i błonnik. Pamiętaj tylko, aby traktować je jako okazjonalną przekąskę
ponieważ są bardzo kaloryczne. Zbyt duża ich ilość może doprowadzić do biegunki czy wymiotów. Nadmiar potasu może doprowadzić do choroby.
Borówki i jagody
Te owoce, to prawdziwa bomba witaminowa. Zawierają silne antyoksydanty, które spowalniają proces starzenia się organizmu, a także witaminy z grupy B, selen i cynk. Dzięki temu pozytywnie wpływają na skórę i funkcjonowanie mózgu. Borówki i jagody zawierają bardzo dużo błonnika, który w nadmiarze może wywołać biegunki, dlatego trzeba je rozsądnie dawkować.
Truskawki i maliny
Oprócz sporej dawki witaminy C, zawierają witaminy z grupy B, witaminy A, E, PP, która regulują dotlenienie krwi, a także szereg mikroelementów. Zawarte w czerwonych owocach substancje odżywcze mają działanie antynowotworowe, wspomagają pracę wątroby i nerek. Truskawki i maliny to owoce uwielbiane przez wiele psiaków i nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wzbogacić nimi dietę czworonoga. Przed podaniem psu truskawek lub malin trzeba je opłukać w świeżej wodzie i usunąć z nich wszystkie liście i szypułki.
Brzoskwinie i nektarynki
Są lekko strawne, zawierają mają mnóstwo witamin- przede wszystkim witaminy C, B3, A i E. Oprócz tego zawierają sporo miedzi i potasu. Słodkie brzoskwinie i nektarynki nie zawierają żadnych szkodliwych dla psów substancji, dlatego z powodzeniem mogą znaleźć się w diecie domowych czworonogów. Muszą być jednak podawane z umiarem ze względu na dużą zawartość cukrów. Przed podaniem psu brzoskwini lub nektarynki należy usunąć z nich twardą pestkę, która może utknąć w przewodzie pokarmowym psa lub zostać rozgryziona przez zwierzaka i pokaleczyć mu żołądek lub jelita.
Arbuzy
Zawierają dużą zawartość przeciwutleniaczy, które opóźniają proces starzenia i hamują rozwój komórek nowotworowych. Składają się w ponad 90% z wody, będą więc orzeźwiającą przekąską w upalne dni. Możesz poczęstować nim psa, ale w niewielkiej ilości. Arbuz ma dużo węglowodanów, działa moczopędnie, a zjedzenie zbyt dużych ilości tego owocu najprawdopodobniej skończy się dla psa rozwolnieniem i bólem brzucha. Zwróć również uwagę, aby kawałki owocu nie zawierały skóry ani szkodliwych pestek.
Żurawina
Żurawina to owoc, który często pojawia się w składzie karm dla psów – szczególnie tych przeznaczonych dla czworonogów cierpiących na problemy z układem moczowym. Zawarte w niej antyoksydanty, substancje przeciwbakteryjne i witamina C wpływają pozytywnie na pracę układu moczowego i ograniczają namnażanie się szkodliwych bakterii w pęcherzu zwierzaka. Psom nie należy jednak podawać suszonej żurawiny – zawiera ona dodatkowy cukier, olej i potencjalnie szkodliwe konserwanty.
Jakich owoców należy unikać?
Wiele szkodliwych dla psów substancji znajduje się też w niektórych owocach.
Należą do nich:
Awokado – jeden z najbardziej trujących dla psów owoców. Awokado zawiera persin – nieszkodliwą dla ludzi toksynę, która u psów może wywołać śmiertelnie niebezpieczną biegunkę i wymioty.
Winogrona – spożyte nawet w niewielkiej ilości mogą doprowadzić do ostrej niewydolności nerek, bezmoczu i w konsekwencji zgonu psa.
Cytrusy – zwiększają one wydzielanie kwasów w żołądku zwierzęcia, co może prowadzić do gwałtownych wymiotów i silnego bólu brzucha. Zjedzenie zbyt dużej ilości cytrusów może doprowadzić do podrażnienia błony śluzowej nosa i oczu oraz niewydolności wątroby.
Owoce i warzywa dla psa mogą stanowić urozmaicenie diety naszego pupila, ale powinniśmy po nie sięgać jedynie od czasu do czasu i oferować czworonogowi wyłącznie te produkty, które są dla niego bezpieczne. Nigdy jednak nie traktuj owoców jako podstawowego pożywienia Twojego psa. Mają one sporo cukrów, przez co mogą wywoływać wzdęcia, biegunki czy alergie.
Przekąska, smaczek i nagroda – tylko i aż tym mogą być owoce.
Pamiętaj - jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy dany owoc można wprowadzić do psiej diety, skontaktuj się z wcześniej lekarzem weterynarii.
Dodaj komentarz