Pasztety warzywne są coraz bardziej popularne także wśród zwolenników tradycyjnej kuchni. Zawierają sporo białka przy niskiej zawartości tłuszczu. A co istotne, pasztety sojowe, z soczewicy czy cieciorki nie ustępują smakiem swoim mięsnym odpowiednikom. Własnoręczne przygotowanie wegetariańskiego pasztetu wcale nie jest pracochłonne, wymaga jedynie odrobiny cierpliwości. Spróbujcie sami.
Osób: 8
Czas: Powyżej 1h
Poziom trudności: Trudne
Alergeny: Jajko kurze, Orzechy, Seler
Wegetariańskie
Włoszczyznę gotuj w niewielkiej ilości wody z odrobiną soli, aż do miękkości. Gdy warzywa będą już miękkie dodaj zieloną soczewicę. Zostaw tyle bulionu, by przykrywał warzywa. Resztę odlej.
Pokrojoną w kostkę cebulę i pokrojone pieczarki podsmaż na oleju. Odstaw z ognia i przestudź.
Soczewicę z warzywami i bulionem, cebulkę z pieczarkami i tłuszczem zblenduj razem na gładką masę. Dopraw do smaku solą, pieprzem, ziołami i jeszcze raz zblenduj wszystko razem. Masa powinna mieć gęstą konsystencję. Dorzuć do masy grubo posiekane orzechy. Wystarczy, że przemieszasz masę łyżką, by je rozprowadzić.
Ubij białka na sztywną pianę. Połącz je delikatnie łyżką z masą.
Nastaw piekarnik na 100°C. Świeżo wyparzone, jeszcze ciepłe słoiczki o szerokim brzegu wypełnij masą do 2/3 wysokości, by pasztet nie wylał się w trakcie pieczenia. Na wierzch każdego słoiczka wlej odrobinę oleju i ułóż posiekane połówki orzechów dla dekoracji.
Piecz przez 10 minut, po tym czasie podnieś temperaturę pieczenia do 180°C. Piecz jeszcze przez kolejne 15 minut.
Po upływie tego czasu sprawdź, czy pasztet jest gotowy. Słoiki wyjmij z piekarnika i jeszcze gorące zamknij szczelnie zakrętkami. Pasztet najlepiej smakuje rozsmarowany na świeżym pieczywie. Smacznego!
Z podanej ilości powinieneś uzyskać około 6 słoiczków pasztetu.
Po przestudzeniu pasztet przechowuj w lodówce.
Dodaj komentarz