Azjatyckie pierożki stają się coraz popularniejsze w Polsce - od chińskich dim sum, przez koreańskie mandu, po japońskie gyoza. Niegdyś dostęp do produktów tego typu był ograniczony, dziś można kupić je w każdym większym sklepie. Mimo to, warto jednak spróbować przyrządzić je samodzielnie. Wykonanie pierożków gyoza z wieprzowiną nie zajmie dłużej niż przygotowanie tradycyjnych, polskich pierogów, a może okazać się smaczną odmianą.
Danie: Obiad
Osób: 4
Czas: Do 1h
Poziom trudności: Średnie
Alergeny: Gluten, Soja, Sezam
Bez laktozy
Przygotować ciasto: sól rozpuścić w wodzie. Mąkę przesypać do miski i powoli wlewać wodę, cały czas mieszając łyżką. Wyrabiać przez 10 minut, aż ciasto stanie się gładkie i elastyczne. Owinąć folią i odłożyć na 10 minut do lodówki. Następnie wyjąć, rozwałkować na podsypanym mąką ziemniaczaną blacie na cienki placek i szklanką (o średnicy około 8 cm) wyciąć 40 okręgów. Przykryć ściereczką na czas przygotowania farszu.
Kapustę drobno posiekać, przełożyć na sito i posypać solą. Odstawić na około 15 minut, a następnie odcisnąć nadmiar wody.
Czosnek drobno posiekać. W misce wymieszać mięso mielone z kapustą, czosnkiem, imbirem, sosem sojowym, olejem sezamowym, solą, cukrem i pieprzem. Dokładnie wymieszać dłonią.
Nakładać czubatą łyżeczkę farszu na ciasto. Brzegi zwilżyć zimną wodą, zwinąć na pół i skleić, tworząc charakterystyczną falbankę.
Pierożki smażyć partiami (po 10 sztuk). Na patelni rozgrzać 1 łyżkę oleju sezamowego, położyć pierożki. Smażyć 2-3 minuty, aż przypieką się od dołu (tylko z jednej strony). Następnie wlać ½ szklanki wody. Przykryć patelnię pokrywką. Gotować 4-5 minut, a następnie zdjąć pokrywkę i poczekać, aż woda zupełnie odparuje.
Pierożki zdjąć z patelni. Serwować z sosem sojowym wymieszanym z octem ryżowym.
Dodaj komentarz