Świeże ślimaki przez przystąpieniem do gotowania należy trzymać przez 3 dni w wiaderku przykrytym folią. Folię należy nakłuć, aby ślimaki miały dostęp do powietrza. Następnie ślimaki należy umyć zimną wodą oraz zasypać solą, aby usunąć nadmiar śluzu. Ślimaki trzymamy w soli przez 10 minut.
Ślimaki umyj w zimnej wodzie, starając się usunąć cały śluz, a następnie wrzuć do wrzątku. Najlepiej dodawać je partiami, nie wszystkie na raz. Ślimaki gotuj przez 10 minut. Ugotowane wyciągnij z wody i odsącz na sitku.
Gdy ślimaki wystygną, widelczykiem z dwoma ząbkami wyciągnij je okrężnym ruchem, aby wyjąć je w całości. Skorupki odkładamy na później. Jeśli nie uda Ci się wyciągnąć ślimaka w całości, taką skorupkę należy wyrzucić.
Odetnij jedynie nogę od ślimaka, czyli tą część, która jest widoczna poza skorupką. Resztę należy wyrzucić, ponieważ nie nadaje się do jedzenia.
Warzywa obierz, pokrój na mniejsze kawałki i przełóż do garnka. Zalej je wodą, dodaj mięso ślimaka, liście laurowe oraz ziarna pieprzu. Przykryj garnek pokrywką i gotuj na małym ogniu przez 2 - 2,5 godziny. Ślimaki będą gotowe, gdy widelczyk gładko wejdzie w mięso.
Puste skorupki włóż do osobnego garnka, zalej wrzątkiem i gotuj przez 30 minut. Odcedź z wody i ostudź.
Masło wymieszaj z drobno posiekaną natką pietruszki, solą i przeciśniętymi przez praskę ząbkami czosnku.
Przygotowane ślimaki włóż do muszelek i nałóż na nie porcję masła, wyrównując z wierzchu. Podawaj od razu. Smacznego!
- Jeśli używacie świeżych, żywych ślimaków to należy ugotować je w wywarze warzywnym.
- Jeśli używacie mrożonych tuszek to je rozmrażamy.
- Jeśli używacie ślimaków mrożonych w muszlach, ugotowanych w bulionie, to rozmrażamy je, wyjmujemy tuszki z muszli i odcinamy końcową niezjadliwą część ślimaka.
- Gotowe ślimaki w sosie własnym lub bulionie odcedzamy.
Dodaj komentarz