Tradycyjne rogale świętomarcińskie przygotowywane są w Poznaniu z okazji imienin św. Marcina przypadających na 11 listopada. Rogal ma kształt podkowy i przygotowywany jest z białego maku.
Danie: Podwieczorek, Deser
Osób: 6
Czas: Powyżej 1h
Poziom trudności: Trudne
Alergeny: Białko mleka krowiego, Gluten, Jajko kurze, Orzechy
Przygotowujemy ciasto. W garnku podgrzewamy mleko z cukrem. Dodajemy drożdże i odstawiamy na kilka minut. Następnie dodajemy żółtka oraz rozpuszczone masło. Mieszamy.
Mąkę przesianą przez sitko łączymy z solą. Mieszamy. Dodajemy stopniowo do ciasta, ugniatając. Tak przygotowane ciasto przekładamy na blat i zagniatamy. Wyrabiamy je do momentu, aż będzie elastyczne. Powinno samo odrywać się od dłoni. W razie potrzeby dolewamy odrobinę oleju. Przekładamy do miski, przykrywamy ręcznikiem kuchennym i odstawiamy na ok. 30 min. do wyrośnięcia.
Po upływie 30 min., rozwałkowujemy ciasto na prostokąt. Na 2/3 rozprowadzamy masło. Ciasto składamy na 3 części. Ponownie wałkujemy, uzyskując kształt prostokąta. Ciasto składamy, owijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na ok. 30 min.
Po wyjęciu schłodzonego ciasta, ponownie wałkujemy, składamy na 3 razy i wkładamy do lodówki na całą noc.
Teraz pora na nadzienie. Mak płuczemy. Wkładamy do garnka i zalewamy wodą. Gotujemy na małym ogniu przez ok. 30 min. Mielimy w maszynce do mięsa. Do utartego maku dodajemy migdały i rodzynki.
Masło rozpuszczamy. Dodajemy cukier, masę makową i smażymy przez kilka minut. Odstawiamy do wystudzenia.
Do miski wbijamy jajka, łączymy je z wystudzoną masą makową. Mieszamy. Pod koniec dodajemy ekstrakt migdałowy i okruchy biszkoptowe. Mieszamy i wstawiamy do lodówki.
Ciasto rozwałkowujemy na prostokąt o grubości ok. 0,5 cm i kroimy w trójkąty. Wykładamy nadzienie i zawijamy rogale. Przykrywamy i zostawiamy do wyrośnięcia na 20 minut.
Nastawiamy piekarnik na 200 stopni C. Rogale przekładamy na blachę do pieczenia. Smarujemy rozkłóconym jajkiem. Pieczemy przez ok. 15 min.
Przygotowujemy lukier. Cukier puder przesiewamy i stopniowo dodajemy do niego po łyżce wody i ucieramy. Lukier musi mieć gładką i lejącą konsystencję. Przed podaniem ozdabiamy nim rogale i posypujemy posiekanymi migdałami.
Lubisz ciasta z makiem? Sprawdź nasze pozostałe przepisy: ciasto miodowo - makowe, torcik makowy z figami, drożdżowy zawijaniec z makiem czy ciasto makowe z delicjami.
Dodaj komentarz